Wiercenie studni

Firma KRECIK oferuje wiercenie studni głębinowych, hydrofobowych oraz abisyńskich, które idealnie sprawdzają się jako własne ujęcie wody pitnej jak również do podlewania ogrodu. Wiercimy studnie metodą tradycyjną nie używając płuczki (która hamuje przepływ wody), co pozwala bardziej precyzyjnie określić warstwę wodonośną. Dzięki tej metodzie studnie są bardziej wydajniejsze a ich żywotność znacznie dłuższa. Wykonanie studni z produktów do tego nie przeznaczonych często powoduje w przypadku rur ich zginanie, skręcanie a nawet łamanie, co uniemożliwia wyciągnięcie wcześniej zanurzonej tam pompy w celu jej wymiany.Nie stosujemy rur kanalizacyjnych czy ciśnieniowych, które zawierają metale ciężkie. Każdy kto zdecyduje się na rury niskiej jakości, ponieważ potrzebuje studni jedynie do podlewania ogródka musi liczyć się z tym, że studnia bardzo szybko zakończy swoją żywotność. Budowa sprzętu jakim dysponujemy dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym nie powoduje zniszczeń i kolein na terenie wiercenia. Wykonujemy również kompletne przyłącza oraz montaż pomp i hydroforów.
Dodatkowe źródło wody staje się bezcenne w dobie regularnych susz i ocieplającego się klimatu. Szczególnie, gdy opady atmosferyczne, deszcz oraz śnieg, występują coraz rzadziej. Latem, gdy ludzie obficie podlewają ogrody i wykorzystują wodę do innych prac „wokół domu”, bardzo często ciśnienie wody jest niskie, co może doprowadzić nawet do kilkugodzinnych przerw w jej dostawie. Korzyści z własnej studni głębinowej czy hydroforowej są wówczas nieocenione. Nasza firma oferuje więc nie tylko wiercenie studni, ale przede wszystkim niezależność od sieci wodociągowej i samowystarczalność.
Obszar, na którym wykonujemy odwierty pod studnie to województwo lubuskie: Gorzów Wielkopolski, Kostrzyn nad Odrą, Skwierzyna, Barlinek, Międzyrzecz, Witnica, Ośno lubuskie.

Wiercenie czy kopanie studni?

Różnica między tymi dwoma metodami jest zasadnicza. Studnia kopana, czyli kręgowa, jest płytsza, przez co dostarcza wodę gorszej jakości. Jej budowa oparta jest na umieszczonych w wykopie betonowych kręgach. Jeśli zdecydujemy się na studnie kopaną, warto ją wyposażyć w pompę zanurzeniową albo ssącą, dzięki której będzie można kontrolować jej wydajność.
Drugim rodzajem jest studnia wiercona, czyli głębinowa, hydroforowa. Pozwala ona dotrzeć do wodonośnych warstw znajdujących się znacznie głębiej niż w wypadku studni kopanej. Wpływa to jakość wody, która jest mniej podatna na zanieczyszczenia. Wiercenie studni jest droższą metodą, która daje większe korzyści. Najważniejszą jest, że po wprowadzeniu specjalnych rur osłonowych i odpowiedniej filtracji, woda nie dość, że nadaje się do spożycia, jest bardzo wysokiej jakości.

Wiercenie studni na sucho

Studnia głębinowa może być wykonana na kilka sposobów. Nasza firma praktykuje wiercenie studni na sucho. Jest to bardzo skuteczna metoda, zwłaszcza jeśli chcemy, aby wydobywana woda miała wiele zastosowań. Przede wszystkim jest bezpieczna dla zdrowia. Znajdująca się pod ziemią woda mieści się między nieprzepuszczalnymi lub słabo-przepuszczalnymi warstwami gliny bądź iłu. Zazwyczaj mierzy on kilkanaście metrów.

Korzyści z posiadania własnej studni

Własna studnia to niezależność i samowystarczalność. Przestajemy być uzależnieni od sieci wodociągowej, słabego ciśnienia lub przerw w dostawie wody. Znacznie poprawia się także wydajność wszelkich prac, zwłaszcza w miejscach, w których podłączenie do sieci wodociągowej jest utrudnione lub niemożliwe. To także niezrównana oszczędność pieniędzy, zwłaszcza gdy cena wody wzrasta. Płacimy głównie za prąd zasilający pompę, więc w skali roku koszty utrzymania studni mogą być o połowę niższe niż roczny koszt rachunków za wodę.
Jeśli mamy zamiar pić wydobywaną wodę, podlewać nią ogródki warzywne, drzewa owocowe lub cokolwiek innego, co będziemy spożywać, wiercenie studni na sucho jest najbezpieczniejsze, zarówno dla nas, jak i rodziny. Dodatkowo wydobywana woda nie zawiera chloru oraz kamienia, gdyż nie musi płynąć długimi rurami wodociągowymi. Różnice można zauważyć gołym okiem po roślinach w ogrodzie i wszelkich plonach, ponieważ to czym je podlewamy ma fundamentalne znaczenie dla ich rozwoju.

Przepisy dotyczące budowy studni

Wiercenie studni to inwestycja, która nam się zwróci . Oznacza to, że muszą być spełnione określone warunki, by taką inwestycję podjęto. Staranie się o pozwolenie wodnoprawne jest niezbędne, gdy dzienny pobór wody ze studni jest większy niż 5m3, woda jest pobierana w celach gospodarczych, a sam odwiert głębinowy jest dłuższy niż 30 m.
Liczy się także odległość studni od różnych elementów zabudowy:
Minimum 5 m od granicy działki, min. 7,5 m od rowu z wodą, min. 15 m od osadnika gnilnego (szamba), min. 30 m od oczyszczalni z drenażem rozrzedzającym.

Powyższe warunki zostały stworzone, aby studnia głębinowa mogła być eksploatowana z jak najlepszym skutkiem i nie powodowała zagrożenia. Istotne jest także zagospodarowanie przestrzenne, by studnie głębinowe nie wywierały złego wpływu na środowisko. W dłuższej perspektywie mogłoby to odbić się negatywnie na otoczeniu, a co za tym idzie – samej studni. Warto podejść do takiej budowy jak do wieloletniej inwestycji.

Skontaktuj się z nami już teraz